"Enter"a basıp içeriğe geçin

Atletizm Nedir?

Atletizm dünya üzerinde oynanan en eski spor dallarından birisidir. Bu spor bir pist ve ya alan gibi zeminler üzerinde oynanır. Bu sporu icra eden dişilere atlet denir. Bu spor dalında; koşu, yürüyüş, atma ve atlama gibi ayrımlar vardır. Bu sporda insanın tüm kuvvet ve kabiliyetini kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde sporcu başarılı olamayacaktır. Birçok atlet yarışma esnasında kendini deneme ve sınırlarını keşfetme şansı yakalamaktadır. Ssport spor kanalından siz de Atletizm tadını çıkarabilirsiniz.

Atletizm mesafe, yükseklik ve zaman gibi olgular sayesinde diğer spor dallarından ayrılmıştır.

Bu spor dalında sürekli olarak yeni rekorlar kırıldıkça ya da sporcular kendini geliştirdikçe popülarite artmaktadır. Dünya geneline bakıldığında bu spor dalı oldukça bilinen ve tutulan bir spor dalıdır. Evrensel düzeyde birçok yarışma düzenlenmekte ve ülkeler sporcular göndererek bu yarışmalara katılım sağlamaktadır.

atletizm nedir
atletizm nedir

Atletizm ve Dalları

Atletizm genel anlamda 3 dala ayrılmaktadır. Şimdi bu dalları kısaca tanıyalım.

Koşu

Bu dalda sporcular kısa mesafe, orta mesafe, uzun mesafe, bayrak koşusu ve engelli koşu gibi branşlarda yarışır. Genelde açık hava ve ya kırsal alanlarda yapılan bir yarıştır.

Maraton

Uzun mesafeli ve özel dizayn edilmiş sahalarda yapılan koşulara verilen addır. Maraton yapılan sahalar aynı özellikte olmadığı için dünya rekoru olarak kayıtlar tutulmamaktadır. Sadece en iyi derece şeklinde nitelendirilir.

Yürüyüş

Bu türde ileriye atılan ayak geride kalan ayak yerden kalkmadan yere değmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için ayakları kırmadan adımların atılması gerekmektedir. Her isi ayağın havada olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde hakemler sporcuyu oyundan çıkarmaktadır.

Diğer bir tür olan alan yarışları ise farklı bir başlık altında incelenecektir.

Alan Yarışları

  • Tek Adım Atlama(uzun atlama): Yaklaşık 45 m’lik bir uzaklıktan içi kum dolu havuza atlama yapılır.
  • Üç Adım Atlama: Üç adım atılarak yapılan atlama şeklidir.
  • Yüksek Atlama: Atlet yukarı doğru sıçrar ve dönme hareketiyle çıtayı sırt üstü geçer.
  • Sırıkla Atlama: Atlet kendini sırıkla yukarıya doğru fırlatır ve çıtanın üzerinden aşıp geçerken sırığı elinden bırakır.
  • Gülle atma, çekiç atma, disk atma ve cirit atma gibi diğer çeşitleri de bulunmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir